DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Alergie‚ problém stále aktuální!

Doc. MUDr. Vít Petrů, CSc.
Centrum alergologie a klinické imunologie,
Nemocnice Na Homolce, Praha

Alergie je civilizační nemocí, moderní doby. Na celém světě každoročně přibývá její výskyt, rozšiřuje se spektrum alergizujících látek i spouštěčů alergické reakce. Jedná se o problém diagnostický, léčebný, společenský i ekonomický. Nárůst počtu alergiků je především patrný v populaci dětí a mladistvých. V České republice v průběhu 10 let ve věkových skupinách 5-9-13-17 let ve srovnání roku 1996 a 2006 stoupl počet alergiků z 16,98 na 31,8%, počet dětí s alergickou rýmou z 5,7 na 16,1% a počet astmatiků z 3,3 na 8,2%.

Na vzniku alergie se podílí dědičnost, vliv prostředí, kontakt s alergeny, kuřáctví, infekce a další faktory. Vliv prostředí je za rozvoj potíží zodpovědný z více jak 30%. Je prokázáno, že např. zplodiny dieselových motorů poškozují pylová zrna a důsledkem toho jejich stěna snadněji praská a uvolňuje obsah do ovzduší. Tím lze také vysvětlit to, proč lidé ve městech paradoxně více trpí projevy pylové alergie než venkované, kteří jsou s pyly více v kontaktu.

Díky změněným životním zvyklostem (počítačový „život“, vybavování interiérů koberci, utěsňování oken, kuřáctví, chov domácích zvířat apod.) stoupá kontakt s roztoči domácího prachu, alergeny zvířecími a snižuje se možnost vzniku přirozené tolerance organismu. V Evropě je v průměru více jak 30% obyvatel postiženo alergií na pyly a roztoče, 27% na psy a kočky a 9% na šváby. Naše dosavadní preventivní i léčebné postupy jen velmi málo přispívají k úspěšnému boji s alergií. Užívání přístrojů na čištění vzduchu v domácnostech, kancelářích, školách a dalších provozech může k tomu dobře napomoci.

Česká iniciativa pro astma (ČIPA) je obecně prospěšná společnost, která vznikla v roce 1996 jako výsledek spolupráce alergolologů a pneumologů. Náplní její činnosti je šíření informací směrem k odborné a laické veřejnosti o nových poznatcích v diagnostice, léčbě a prevenci astmatu a alergií, pomoc při jejich uvádění do praxe, vydávání odborných vzdělávacích materiálů, organizace seminářů a mediálních kampaní a edukačních aktivit. V roce 2009 ČIPA iniciovala vznik v Evropě unikátního projektu vzdělávání učitelů mateřských a základních škol s názvem „7A“, tj. 7x o alergii a astmatu. Její lektoři za 3 školní roky uskutečnili v ČR celkem 59 celodenních seminářů a proškolili 1687 kantorů v rozpoznávání alergií a poskytování první pomoci dětem při astmatickém záchvatu nebo projevech život ohrožující anafylaktické reakce na bodnutí hmyzem nebo po požití potravin.

Co lze říci závěrem:
Životní prostředí se významnou měrou podílí na vzniku a vývoji astmatu a alergií. Především raný dětský věk je obdobím, kdy vlivy prostředí působí nejvíce. Na vzniku alergické přecitlivělosti v těhotenství i později se prokazatelně podílí aktivní i pasivní kuřáctví. U alergizovaných osob působí jako spouštěče onemocnění alergeny domácího i zevního prostředí, především roztoči domácího prachu, zvířata a pyly. Negativní roli sehrává součinnost alergenového vlivu s různými polutanty ovzduší i dalšími složkami našeho prostředí. Prostředky na čištění vzduchu mohou být boji s alergiemi účinně nápomocny.

aktualizováno: 22.06.2014 20:26:18